FERNOR


Odrůda Fernor je jednou z nejdůležitějších odrůd vlašských ořechů, která pochází z Francie. Byla vyšlechtěna křížením odrůd Franquette a Lara. Fernor je extrémně mrazuvzdorný a vysoce odolný vůči bakteriálním a houbovým chorobám. To spolu s kombinací rané plodnosti a vysokých výnosů činí Fernor odrůdou, která je vhodná pro pěstování jak v komerční, tak v domácí zahradní produkci. Dnes je Fernor vysoce ceněn pro výjimečnou kvalitu svého světlého jádra a vynikající chuť.

Růst / koruna

Ořešák Fernor je středně rostoucí odrůda vlašského ořechu. Roste vzpřímeně a malebně, s mírným úhlem větvení, relativně pomalu a zůstává celkově poměrně malý. Výška stromu je přibližně 10-15 metrů. Složené, mírně vonné listy jsou uspořádány střídavě a mají délku 20 až 30 cm. Po rozmačkání listy vydávají aromatickou, zvláštní balzamovou vůni a mají hořkou, štiplavou chuť. Stejně jako u mnoha dalších odrůd s postranním plodenstvím, i Fernor vyžaduje úrodné a hluboké půdy, aby dosáhl svého plného produkčního potenciálu.

Ořešák Fernor vytváří vzpřímenou, spíše úzkou korunu. Fernor je vhodný pro výsadbu na vysokou hustotu. Optimální vzdálenost by byla například 6 x 5 metrů, což znamená, že stromy v řadě jsou umístěny blíže k sobě, ale mezi řadami je dostatek prostoru. Tento způsob výsadby vede k časným a vysokým výnosům. Doporučené opylovače jsou odrůdy Fernette a Franquette, které mohou být vysazeny ve stejných řadách. Stromy opylovačů by měly být vysazeny po větru od hlavní odrůdy, aby pomohly s rozptylem pylu proti větru a opylovaly hlavní odrůdu.

Doba květu / rašení listů

Ořešák Fernor je odrůda s pozdním rašením a pozdním kvetením. Stejně jako u odrůdy Franquette začíná vegetační období ve druhé polovině dubna. Datum rašení je kolem 21. dubna.

Fernor je protandrický ořešák, což znamená, že samčí květy vykvétají o něco dříve než samičí. Zelené samčí květy jsou visící. Samičí květy se nacházejí jak na koncích větví, tak postranně na větvích. Kvetení probíhá mezi 1. květnem (plné kvetení samčích květů) a 12. květnem (samičích). Fenologické fáze ořešáku Fernor odpovídají těm u Franquette (+/- 1 den). Fernor kombinuje dobrou zdravotní odolnost vůči bakteriálním a houbovým chorobám s pozdním rašením, což ho činí vhodným pro lokality náchylné k pozdním mrazům.

Od listopadu ořešák Fernor přechází do zimního klidu po prvním mrazu. Nově rostlé větve jsou do té doby zralé a dřevnaté, což znamená, že výhony rostlé během vegetačního období nejsou poškozeny ranými zimními mrazy.

Fernor je vhodný pro výsadbu v jakékoli hluboké, dobře odvodněné, živinami bohaté hlinité půdě s mírně kyselým až neutrálním pH, a to až do maximální nadmořské výšky 1800 metrů.

Opylování

Ořešák Fernor je pouze částečně samosprašný, blízkost jiné odrůdy výrazně zvyšuje výnos. Opylači pro Fernor jsou například Fernette nebo Franquette. Doporučuje se vysadit 13 stromy Fernette na každých 30 stromů Fernor. Dobří opylovači jsou také Ronde de Montignac nebo odrůda Lara. Ořešák Fernor je dobrým opylovačem pro jiné odrůdy, jako jsou Lara nebo Chandler.

Výtěžek

Odrůda ořešáku Fernor, která má vysoký výnos, začíná plodit velmi brzy. Ořešák produkuje první výnosy již po 3 až 5 letech. Produktivita je velmi vysoká – průměrně se při dosažení věku 6 let sklízí 1 tuna na hektar a často 4-5 tun sušených ořechů na hektar při plné zralosti.

Fernor patří mezi odrůdy s postranním plodenstvím, což znamená, že plody se tvoří nejen na vrcholcích výhonů, ale i na postranních větvích. Míra plodnosti na postranních větvích je 90 %. Tento vysoký výnos plodů vede k pravidelnému a bohatému zatížení plody.

 

Roky po výsadbě

Výnos na hektar (tuna)

 1-2  -
3-5
6 1 ton
10 4-5 tons

Kvalita ořechů

Plody ořešáku Fernor patří k nejkrásnějším ze všech odrůd vlašských ořechů. Zrají v první polovině října a mají průměrnou hmotnost 12,4 g. 60 % ořechů je větších než 32 mm. Kalibr je mírně vyšší než u odrůdy Franquette. Ořechy Fernor mají výrazně žlutou barvu, jsou poměrně podlouhlé, někdy eliptické jako Franquette, ale s hrbolatějšími zády. Ořechy mají klasický tvar s perlovitým švem.

Barva jádra je světlá a jasná. Průměrná hmotnost jádra je 6,9 g a jádro zcela vyplňuje perikarp. Jádro tvoří 44 až 48 % celkové hmotnosti ořechu. Jádro ořechu má aromatickou, mírně sladkou vynikající chuť, bez tříslovin nebo hořkosti. Perikarp je středně silný (1,7 mm), světlý, poměrně hladký, málo rýhovaný a lze jej snadno vylousknout.

Aromatická chuť těchto vlašských ořechů je zcela nezaměnitelná.

Sklizeň

Doba zrání je od konce září do poloviny října (26.09-10.10).

Odolnost vůči chorobám a mrazuvzdornost

Ořešák Fernor je obecně zdravý strom s vysokou odolností proti bakteriálnímu hnilobě (Xanthomonas arboricola pathovar. juglandis) a antraknóze (Gnomonia leptostyla). Fernor je naprosto mrazuvzdorný, což ho činí ideálním pro oblasti s nízkými zimními teplotami. Ořešák je do značné míry odolný vůči pozdním mrazům a je odolný vůči suchu. Celkově je strom vitální a přizpůsobivý různým klimatickým podmínkám.

 

Výška a růst:

 střední růst, vzpřímený růst

Koruna stromu

vzpřímená, spíše úzká koruna

Kvetení

 pozdní rašení a pozdní kvetení. Kombinuje dobrou zdravotní odolnost vůči bakteriálním a houbovým chorobám s pozdním rašením, což zajišťuje vhodnost pro oblasti náchylné k pozdním mrazům.

Typ kvetení

 Protandrický

Opylování

 různé odrůdy z německého sortimentu nebo francouzské odrůdy: Lara, Franquette a Fernette

Terminální nebo postranní

90% postranní plodící odrůda, proto velmi vysoké výnosy

Plodnost

 rané plodění, výnosy již po 3-4 letech, pravidelný a dobrý výnos. Průměrně se sklízí 3,5 t / ha.

Plod

 středně velké plody - cca 12,4 g;

60 % plodů je větších než 32 mm;

Ořechy mají výrazně žlutou barvu, jsou spíše podlouhlé, méně často eliptické, s hrbolatějším zády. Mají klasický tvar s perlovitým švem.

Skořápka a perikarp

 světlá, mírně zoubkovaná, středně silná (1,7 mm), ořech se dobrým švem

Jádro

 světlé, více než 2/3 vyplněné, snadno se louskají, středně křupavé, vynikající chuť bez hořkosti

Sklizeň

 konec září / začátek října (26.09-10.10.)

Obsah oleje

 62%

Podíl jádra

 44-48%

Mrazuvzdornost

 vysoká − optimální pro oblasti s nízkými zimními teplotami

Citlivost na pozdní jarní mráz

 vysoká odolnost vůči pozdním jarním mrazům

Citlivost na bakteriální hnilobu a antraknózu

 vysoká odolnost vůči bakteriálnímu spálení a antraknóze