FERNOR


Odrôda orecha Fernor patrí medzi najdôležitejšie odrody orechov pochádzajúce z Francúzska. Bola vyšľachtená krížením odrôd Franquette a Lara. Fernor je extrémne odolný voči mrazu a vysoko rezistentný voči bakteriálnym a hubovým chorobám. Táto kombinácia skorého plodenia a vysokých výnosov robí z Fernoru odrodu, ktorá sa dá využiť všade v komerčnej aj záhradkárskej kultivácii. Dnes je Fernor veľmi cenený pre výnimočnú kvalitu svojho svetlého jadra a skvelú chuť.

Rast / koruna

Oreh Fernor je stredne rastúci orechový strom. Fernor rastie vzpriamene a malebne, s miernym uhlom rozvetvenia, relatívne pomaly a celkovo zostáva dosť malý. Jeho výška sa pohybuje okolo 10-15 metrov. Perovité, jemne voňajúce listy sú usporiadané striedavo a majú dĺžku približne 20 až 30 cm. Pri rozdrvení listy vydávajú aromatickú, špeciálnu balzamovú vôňu a majú horkú, štiplavú chuť. Ako mnoho iných odrôd s bočným plodením, aj Fernor potrebuje úrodné a hlboké pôdy, aby dosiahol svoj produktívny potenciál.

Orehový strom Fernor vyvíja vzpriamenú, skôr úzku korunu. Fernor sa hodí na hustú výsadbu. Optimálna vzdialenosť by mohla byť napríklad 6 x 5 metrov, čo umiestňuje stromy bližšie v radoch a ponecháva dostatok priestoru medzi radmi. Tento výsadbový systém vedie k skorým a vysokým výnosom. Odporúčané opylovače sú Fernette a Franquette, ktoré môžu byť zasadené do tých istých radov. Opyľovacie stromy by mali byť zasadené v smere vetra od hlavnej odrody, aby pomohli s rozptylom peľu a opylovaním hlavnej odrody.

Doba kvitnutia / rašenie listov

Oreh Fernor je odroda s neskorým pučaním a neskorým kvitnutím. Rovnako ako u odrody Franquette, vegetačné obdobie začína v druhej polovici apríla. Dátum pučania je okolo 21. apríla.

Fernor je protandrický orech, čo znamená, že mužské kvety kvitnú o niečo skôr ako ženské. Zelené mužské kvety sú previslé. Ženské kvety sa nachádzajú na konci konárov, ako aj bočne na konároch. Obdobie kvitnutia pripadá na obdobie medzi 1. májom (plné kvitnutie mužských kvetov) a 12. májom (ženské). Fenologické fázy Fernora zodpovedajú tým u Franquette (+/- 1 deň). Fernor kombinuje dobré zdravie a odolnosť voči bakteriálnym a hubovým chorobám s neskorým pučaním, čo ho robí vhodným pre miesta náchylné na neskoré mrazy.

Od novembra prechádza orech Fernor do zimného spánku po prvom mraze. Novovyrastené konáre sú do tohto času zrelé a drevnaté, čo znamená, že výhonky vyrastené v vegetačnom období netrpia skorými zimnými mrazmi.

 

Fernor je vhodný na výsadbu v akýchkoľvek hlbokých, dobre odvodnených, výživných hlinitých pôdach s mierne kyslým až neutrálnym pH a maximálne do výšky 1800 metrov nad morom.

Opeľovanie

Fernor je len čiastočne samoplodný, preto blízkosť inej odrody výrazne zvyšuje výnos. Pollinátormi Fernora sú napríklad Fernette alebo Franquette. Odporúča sa vysadiť 13 stromy Fernette na každých 30 stromov Fernor. Dobré pollinačné partneri sú tiež Ronde de Montignac alebo odroda Lara. Orech Fernor je dobrým pollinátorom pre iné odrody, ako sú Lara alebo Chandler.

Yield

Vysoko výnosná odroda orecha Fernor začína plodiť skôr. Orech produkuje svoje prvé výnosy už po 3 až 5 rokoch. Produktivita je veľmi vysoká – v priemere sa pri veku 6 rokov zberá 1 tona na hektár a často 4-5 ton sušených orechov na hektár v plnej zrelosti.

Fernor patrí medzi odrody s bočným plodením, t.j. plody sa tvoria nielen na koncoch výhonkov, ale aj na bočných vetvách. Miera plodenia na bočných vetvách je 90 %. Tento vysoký počet plodov vedie k pravidelnému a bohatému ovocnému zaťaženiu.

Roky po výsadbe

Hektárový výnos (tona)

 1-2  -
3-5
6 1 ton
10 4-5 tons

Kvalita orechov

Plody orecha Fernor patria medzi najkrajšie zo všetkých odrôd orechov. Zrejú v prvej polovici októbra a ich priemerná hmotnosť je 12,4 g. 60 % orechov je väčších ako 32 mm. Priemer je o niečo väčší ako u Franquette. Orechy odrody Fernor majú výrazne žltú farbu, sú pomerne predĺžené, niekedy eliptické ako Franquette, ale s hrboľatejším pozadím. Orechy majú klasický tvar s perlovým švom.

Farba jadra je jasná a svetlá. Hmotnosť jadra je v priemere 6,9 g a úplne vyplňuje perikarp. Jadro tvorí 44 až 48 % celkovej hmotnosti orecha. Jadro orecha má aromatickú, mierne sladkú vynikajúcu chuť bez trieslovín alebo horkosti. Perikarp je stredne hrubý (1,7 mm), svetlej farby, celkom hladký, málo ryhovaný a dá sa ľahko odstrániť.

Aromatická chuť orechov je jednoducho nezameniteľná.

Úroda

Doba dozrievania je od konca septembra do polovice októbra (26.09-10.10).

Odolnosť voči chorobám a mrazuvzdornosť

Všeobecne platí, že odroda orecha Fernor je zdravý strom s vysokou odolnosťou voči bakteriálnej hnilobe (Xanthomonas arboricola pathovar. juglandis) a antraknóze (Gnomonia leptostyla). Fernor je úplne mrazuvzdorný, takže je ideálny pre oblasti s nízkymi zimnými teplotami. Orech je väčšinou odolný voči neskorým mrazom a je tolerantný voči suchu. Celkovo je strom vitálny a prispôsobivý rôznym klimatickým podmienkam.

 

Výška a rast

Stredne rastúci, vzpriamený rast

Koruna stromu

Vzpriamená, skôr úzka koruna

Kvitnutie

Neskoré pučanie a neskoré kvitnutie. Kombinuje dobré zdravie a odolnosť voči bakteriálnym a hubovým chorobám s neskorým pučaním, čo zvyšuje vhodnosť pre oblasti ohrozené neskorými mrazmi.

Typ kvitnutia

Protandrový

Samosplodnosť

Čiastočne samoploodný 

Opelenie

Rôzne odrody z nemeckého sortimentu alebo francúzske odrody: Lara, Franquette a Fernette

Terminálne alebo laterálne

90% odroda s laterálnym plodením, preto veľmi vysoké výnosy

Plodenie

Skoré plodenie, úrody už po 3-4 rokoch, pravidelné a dobré úrody. Priemerne sa zbiera 3,5 t/ha.

Plody

tredne veľké plody - približne 12,4 g;

60% 60% plodov je väčších ako 32 mm;

Orechy sú výrazne žlté, pomerne podlhovastejšie, zriedka elipsovité, so hrboľatým okrajom; majú klasický tvar s perleťovým švom.

Škrupina a perikarp

Svetlá, mierne ryhovaná, stredne hrubá (1,7 mm), orech s dobrým švom 

Jadro

Svetlé, viac ako 2/3 plnené, ľahko sa lúpajúce, stredne chrumkavé, vynikajúcej chuti bez horkosti

Zber

Koniec septembra / začiatok októbra (26.09 - 10.10)

Obsah oleja

62%

Percento jadra

44-48%

Mrazuvzdornosť

Vysoká - optimálna pre oblasti s nízkymi zimnými teplotami

Odolnosť voči mrazom

Vysoká odolnosť voči neskorým jarným mrazom

Odolnosť voči suchu

Odolný voči suchu

Citlivosť na bakteriálnu hnilobu a antraknózu

Vysoká odolnosť voči bakteriálnemu hnilobeniu a antraknóze