TuLare


Odruda Tulare bola vyselektovaná v roku 1966 na Univerzite v Kalifornii pod vedením profesorov Eugenea Serra a Harolda Forda. Predtým známa ako UC67-11, vznikla z kontrolovaného kríženia medzi odrodami Tehama a Serr.

Tento relatívne mladý kalifornský orech má špeciálne vlastnosti, ako je skorý začiatok produkcie, stredná vitalita stromu, vysoká tolerancia voči škodcom a chorobám, a výborná kvalita orechov. Odruda Tulare je známa aj vynikajúcou produkciou pri hustej výsadbe, čo ju robí ideálnou na živé ploty. Odruda Tulare sa v Európe úspešne pestuje od roku 1995.

Rast / koruna

Oreh Tulare je stredne rastúci, relatívne malý orechový strom, ktorý je mierne vyšší než široký. Rýchlo rastie a má vzpriamený habitus. Uhol vetvenia je menší ako 45°, čo z neho robí ideálny strom na výsadbu v živých plotoch alebo iných hustých výsadbových systémoch. Tulare obvykle dosahuje výšku 8-10 metrov.

Kôra je svetlošedá. Nové výhonky majú zelenú kôru, ktorá sa počas sezóny mení na hnedú. Orechy Tulare majú perovité listy s 5 až 9 nepárovými lístkami. Listy sú oválne a na konci sa zužujú.

Tulare vytvára guľovitú korunu, ktorej priemer sa pohybuje medzi 5 a 7 metrami.

Doba kvitnutia / rašenie listov

Oreh Tulare kvitne neskoro, čo je obrovská výhoda v oblastiach s neskorými mrazmi, ale aj tak dozrieva v strednej sezóne (v priemere 12 dní po odrode Payne, ale skôr ako Franquette). To je prakticky rovnaké ako u odrody Hartley. Vzhľadom na to, že Tulare je neskoro kvitnúca odroda, je obzvlášť bezpečná v oblastiach s neskorými mrazmi.

Tulare je protandrálnou odrodou (samčie kvety dozrievajú mierne skôr ako samičie). Táto nová odroda orecha sa vyznačuje dobrou prekryvnosťou kvetov. Samčie kvitnutie prekrýva u dospelých stromov v priemere 80 percent celkovej sezóny samičieho kvitnutia. Takmer všetky výhonky z terminálnych pukov a asi 75 percent výhonkov z axilárnych (bočných) pukov produkujú piestikové kvety (samičie kvety).

Opeľovanie

Tento orechový strom je samopolený. Avšak blízkosť iných orechových stromov zvyšuje výnos. Ako dodatočné opeľovače môžu byť použité nasledujúce odrody: Franquette, Lara, Fernette a Fernor.

Výťažok

Oreo Tulare je veľmi výnosná odroda, ktorá začne plodiť obzvlášť skoro. Produkuje pravidelné, vysoké a bezpečné výnosy (ale nie tak vysoké ako Chandler). Pri štepených stromoch Tulare sa ovocie tvorí už od 2. do 3. roku rastu s prvou úrodou.

Tulare má vysokú bezpečnosť výnosu vďaka bočnému plodeniu. Miera plodnosti na bočných vetvách je 72 %. Orechový sad v plnej produkcii produkuje asi 4-6 ton suchých orechov na hektár (pri približne 200 stromoch na hektár a rozstupoch 7x7 metrov).

Odroda Tulare dosiahla rekordné výnosy 11,0 t/ha v Čile.

Kľúčovou vlastnosťou Tulare je, že sa veľmi dobre hodí na výsadbu v živých plotoch, ideálne pri rozstupoch 5m x 6m. Tulare je tiež veľmi vhodný do domácich záhrad, pretože je samopolený a neprerastá do veľkých výšok.


Kvalita orechov

Oreo Tulare produkuje obrovské, vysokokvalitné orechy s vynikajúcou arómou a chuťou. Orechy sú takmer guľaté (36 × 40 mm) a na konci stopky sú mierne sploštené. Majú strednú textúru s dobrým uzáverom. Veľkosť orechu dosahuje asi 14,0-15,0 gramov a ľahko sa oddeľuje od škrupiny.

Škrupina je svetlo-amberovej farby a priemerne má hrúbku asi 1,5 mm. Ryhy na škrupine sú len mierne výrazné. Je ľahké ju rozbiť a jadro sa dá jednoducho odstrániť.

Jadro orecha je svetlé (podľa stupnice, 86% v stupni svetlosti) a dobre vyplňuje škrupinu. Priemerná hmotnosť jadra je okolo 7,1 gramov. Pôsobivo veľké jadrá sú svetlé a tvoria viac ako polovicu celkovej hmotnosti orechu (53% obsah jadra) podľa klasifikačnej tabuľky Ministerstva poľnohospodárstva USA.

Vynikajúca aróma a chuť orecha Tulare má prirodzenejšiu orechovú chuť, ktorá poteší každého znalca orechov.

Obdobie zberu

Plody orecha Tulare dozrievajú medzi polovicou septembra a začiatkom októbra (od 18. septembra do 3. októbra). Najlepší čas na zber orechov tejto odrody je, keď sa 80-90 % zelených škrupín roztrhne.

Odolnosť voči chorobám a mrazu

Oreh Tulare znáša veľké teplotné výkyvy a kolísanie vlhkosti, ale najlepšie sa mu darí v miernom podnebí. Strom je odolný voči skorým aj neskorým mrazom a nie je veľmi náchylný na bakteriálnu hnilobu (Xanthomonas campestris pv. juglandis) a antracnózu (Gnomonia leptostyla).

 

Výška a rast

 Mierny rast, vzpriamený.

Koruna stromu

 Uhol vetvenia je menší ako 45%, čo robí z tohto stromu vhodný na výsadbu v živých plotoch alebo iných hustých výsadbových systémoch.

Kvitnutie

 Nové listy sa objavujú približne 12 dní po odrode Payne, kvitne 6-10 dní po odrode Payne, ale skôr ako Cisco a Franquette. Samčie kvety konzistentne prekrývajú samičie kvety v zrelých stromoch a pokrývajú v priemere 80 % celého obdobia kvitnutia samičích kvetov.

Typ kvitnutia

 Protandrový

Samoplodnosť

 Samopolenie

Opelenie

Franquette, Lara, Fernette a Fernor 

Terminálne alebo bočné

 72 % bočne plodiacich odrôd

Plodenie

 Začína plodiť skoro, dobrá plodnosť 80 %

Plod

 Veľké, 13 g, takmer guľaté

Škrupina a perikarp

 Stredne textúrovaná, mäkká, tenká, ale hrubšia ako u odrody Chandler, dobre utesnená, takmer guľatá (36 x 40 mm).

Jadro

 Veľké, dobre utesnené, vysokokvalitné, svetlé až svetlo jantárové (podobné Vina), hmotnosť: 7 g, vynikajúca chuť, jadro sa ľahko oddelí od škrupiny.

Zber

 Od 18. septembra do 3. októbra

Obsah oleja

 Veľmi vysoký obsah oleja až do 78 %

Podiel jadra

 53% 

Odolnosť v zime

 Stredná zimná odolnosť, málo náchylná na neskoré jarné mrazy

Náchylnosť na mráz

little susceptible to late spring frosts

practically resistant to anthracnose and bacterial blight

Citlivosť na bakteriálnu hnilobu a antracnózu

Prakticky odolná voči antracnóze a bakteriálnej hnilobe.