FERNOR

A Fernor diófajta az egyik legfontosabb Franciaországból származó diófajta. A Franquette és Lara diófajták keresztezésével nemesítették. A Fernor rendkívül fagyálló, valamint magas fokú ellenálló képességgel rendelkezik a bakteriális és gombás betegségekkel szemben. Ez, valamint a korai termés és magas hozam kombinációja teszi a Fernor-t olyan fajtává, amely kereskedelmi és házikerti termesztésben egyaránt használható. Ma a Fernor diót nagyra értékelik kivételes minőségű, világos bélért és csodálatos ízéért.

Növekedés / korona

A Fernor dió közepes növekedésű diófa. Egyenes, látványos megjelenésű, közepes elágazási szöggel növekszik, viszonylag lassan és összességében meglehetősen kicsi marad. Magassága körülbelül 10-15 méter. A váltakozó állású, szárnyalt, enyhén illatos levelek körülbelül 20–30 cm hosszúak. Összetörve aromás, különleges balzsamos illatot árasztanak és kesernyés, fanyar ízük van. Mint sok más oldalirányú termésű fajtának, a Fernor-nak is termékeny és mély talajra van szüksége ahhoz, hogy elérje termőképességét.

A Fernor diófa egyenesen növő, viszonylag keskeny koronát fejleszt. Sűrű ültetésre alkalmas fajta. Az optimális távolság például 6 x 5 méter lehet, amely lehetővé teszi a fák soron belüli szorosabb elhelyezését, ugyanakkor elegendő helyet hagy a sorok között. Ez az ültetési séma korai és bőséges termést eredményez. Az ajánlott porzófajták a Fernette és a Franquette, amelyek keverhetők ugyanabba a sorba. A porzófákat a fő fajtától szélirányban érdemes ültetni, hogy a szél felfelé terjeszthesse a pollent és biztosítsa a fő fajta beporzását.

Virágzási idő / levélhajtás

A Fernor dió későn rügyező és későn virágzó fajta. Akárcsak a Franquette fajta esetében, a vegetációs időszak április második felében kezdődik, a rügyfakadás időpontja körülbelül április 21-én van.

A Fernor protandrikus diófajta, vagyis a hím virágok kicsit korábban nyílnak, mint a női virágok. A zöld hím virágok lelógók. A női virágok megtalálhatók mind az ágak végén, mind oldalirányban az ágakon. A virágzás időszaka május 1. (hímek teljes virágzása) és május 12. (női virágok) között van. A Fernor fenológiai szakaszai megfelelnek a Franquette szakaszainak (+/- 1 nap). A Fernor jó egészséget és ellenállást egyesít a bakteriális és gombás betegségekkel szemben, valamint a késői rügyezést, ami alkalmassá teszi a késői fagyokra hajlamos helyekre.

Novembertől a Fernor diófa téli nyugalmi állapotba kerül az első fagy után. Az újonnan nőtt ágak ekkorra éretté és elfásulttá válnak, ami azt jelenti, hogy a növekedési szezonban fejlődött hajtások nem szenvednek kárt a korai téli fagyoktól.

A Fernor bármilyen mély, jól vízelvezető, tápanyagban gazdag, enyhén savas vagy semleges kémhatású agyagos talajba ültethető, legfeljebb 1800 méter tengerszint feletti magasságig.

Beporzás

A Fernor csak részben önporzó, ezért egy másik fajta közelsége jelentősen növeli a terméshozamot. A Fernor porzói például a Fernette vagy a Franquette. Ajánlott 1–3 Fernette fát ültetni minden 30 Fernor fa mellé. Jó porzópartnerek még a Ronde de Montignac vagy a Lara fajta is. A Fernor diófa pedig jó porzó más fajták, például a Lara vagy a Chandler számára.

Hozam

A magas hozamú Fernor diófajta korán kezdi meg a termést, az első terméshozam már 3-5 év után jelentkezik. A termőképessége rendkívül magas − átlagosan 1 tonna termés várható hektáronként a fa 6 éves korában, és érett korban gyakran 4-5 tonna szárított dió is betakarítható hektáronként.

A Fernor az oldalirányú termést hozó fajták közé tartozik, vagyis a termések nemcsak a hajtások végén, hanem az oldalágakon is megjelennek. Az oldalágakon történő termésarány 90%. Ez a magas terméskötődés rendszeres és bőséges termésmennyiséget eredményez.

 

Évekkel az ültetés után

Hektáronkénti hozam (tonna)

 1-2  -
3-5
6 1 ton
10 4-5 tons

Dió minősége

A Fernor dió gyümölcsei az összes diófajta közül az egyik legszebbnek számítanak. Az első fél októberben érnek, és átlagos súlyuk 12,4 g. A diók 60%-a nagyobb, mint 32 mm. A kaliberük enyhén nagyobb, mint a Franquette-é. A Fernor diók szembetűnően sárgák, elég hosszúkásak, néha oválisak, mint a Franquette, de kicsit dudorosabb farokkal. A diók klasszikus formájúak, gyöngyös varratokkal.

A belső mag színe világos és világos. Az átlagos mag súlya 6,9 g, és a mag teljesen kitölti a perikarpot. A mag a dió teljes súlyának 44-48%-át teszi ki. A dió magja aromás, enyhén édes, kiemelkedő ízű, tanninok vagy keserűség nélkül. A perikarp közepes vastagságú (1,7 mm), világos színű, elég sima, kevés barázdával, és könnyen kibontható.

A diók aromás íze egyszerűen megkérdőjelezhetetlen.

Aratás

A termés érési időszaka szeptember vége és október közepe között van (26.09-10.10).

Betegségállóság és fagytűrés

Általánosságban a Fernor diófajta egy egészséges fa, amely magas ellenálló képességgel rendelkezik a baktériumos rothadással (Xanthomonas arboricola pathovar. juglandis) és az antraknózissal (Gnomonia leptostyla) szemben. A Fernor teljesen fagyálló, ezért ideális olyan helyekre, ahol alacsony téli hőmérsékletek vannak. A diófa nagymértékben ellenáll a késői fagyoknak, és szárazságtűrő is. Összességében a fa életerős és alkalmazkodóképes a különböző éghajlati viszonyokhoz.

Magasság és növekedés 

közepes növésű, felfelé törő 

Korona

feltörő, keskeny korona alak

Virágzás

későn fakadása és virágzása mellett jól ellenáll a baktériumos és gombás fertőzéseknek, valamint a fagykárnak a veszélyezetett területeken

Virág típus

hímelőző

öntermékenyülés

-

Beporzás

különböző német és francia fajták porozzák: Lara, Franquette, Fernette

A termőrügy fajtája

magas termékenység mivel 90%-ban oldalrügyön terem

Gyümölcshozam

rendszeresen és jól terem, korán, 3-4 év után fordul termőre. Átlagosan 3,5t/Ha a termése.

A termés

közepes méretű ( 10-12 g), 32x29 mm, világos héj, hagyományos forma lapos varrattal

Héj és burok

világos, enyhén bordás, közepesen vastag ( 1,7 mm), erős forradással

A bél

világos, több, mint 2/3 részben kitölti a a héjat, közepesen ropogós, kiváló, nem kesernyés íz

Szüret

szeptember vége / október eleje

Olajtartalom

62 %

Bélarány

66 %

Télállóság

magas télállóság, hideg telű helyekre alkalmas

Fagytűrés

nagyon ellenálló a késői fagyokkal szemben

Szárazságtűrő

Szárazságtűrő

Bakteriális rothadással és anthracnózissal szembeni fogékonyság

ellenálló a baktériumos elhalással és anthracnózissal szemben