RED LIVERMORE


Červený ořešák – Red Livermore nebo Robert Livermore – byl vyšlechtěn v roce 1991 na Univerzitě v Kalifornii v Davisu. Tyto ořešáky vznikly křížením odrůdy Howard (samice) a odrůdy Purpurea (samec), což je perská červená odrůda. Jádra odrůdy Howard mají typickou slupku jádra, která je jantarově hnědá. Jádra odrůdy "Purpurea" mají červenou slupku.

Kalifornská odrůda červených ořešáků byla pojmenována "Robert Livermore". Robert S. Livermore byl dlouholetým podporovatelem programu zlepšování ořešáků na Univerzitě v Kalifornii a tímto způsobem je po něm tato odrůda pojmenována.

Speciálním znakem ořešáků Red Livermore je vzhled jejich jádra pod skořápkou. Nuance červené slupky jádra je činí obzvláště atraktivními. Tento červený ořešák je jednou z nejchutnějších odrůd.

Growth and crown

Ořešák Red Livermore roste silně (ale slaběji než Franquette). Tříletý strom má obvykle výšku 5–6 m a průměr koruny přibližně 3 m. V pozdějších letech může ořešák dosáhnout výšky 10 až 18 m.

Kůra mladých dřevnatých větví je hladká, hnědošedá až tmavohnědá, s mnoha vyvýšenými bílými korkovými bradavkami (lenticely). Kůra dospělého ořešáku Red Livermore je hladká a je charakteristická několika bílými lenticely a některými krémovými vertikálními pruhy.

Atraktivní tmavě zelené listy jsou typické pro Juglans regia. Listy jsou nepárové, s 5-9 lístky, asi 40 cm dlouhé a 25 cm široké. Okraje listů jsou celistvé. Průměr řapíku je přibližně 3,5 mm. Foliáž při rozmačkání listů vydává nádhernou vůni.

Stromy ořešáku Red Livermore přirozeně vytvářejí krásnou a pravidelně tvarovanou korunu.

Doba květu / rašení listů

Ořešák Red Livermore raší a kvete později. První květy se mohou objevit na dvouletých stromech. Květenství obvykle probíhá ve stejnou dobu jako u odrůdy Chandler. Květenství probíhá ve 3 fázích – začíná kolem 21. dubna, vrchol květu je 26. dubna a poslední květy se objevují průměrně 1. května (záleží na geografické oblasti).

 

Ořešák Red Livermore je protandrosní, což znamená, že samčí květy vykvétají dříve než samičí.

Opylování

Ořešák Red Livermore je samosprašný. Pro vyšší výnosy se doporučuje používat jako opylovače jiné odrůdy ořešáků, jako jsou Chandler nebo Franquette

Výtěžek

Nová odrůda ořešáku Robert Livermore se ukázala jako relativně předčasně plodící. Ořešák začíná plodit už ve druhém roce růstu. Jednou z velkých výhod ořešáku Red Livermore jsou bohaté a pravidelné výnosy.

Odrůda s červeným jádrem patří mezi odrůdy s postranními výnosy. Asi 90 % postranních pupenů je plodných. Tato odrůda má pravidelný výnos (ne alternující) a sklizeň je pozdní.

 

Typické rozestupy při pěstování ořešáků Red Livermore jsou 5 x 6 m, což znamená 330 stromů na hektar.


Kvalita ořechů a ovocných skořápek

Středně velké až velké plody ořešáku Livermore se vyznačují vynikající chutí a charakteristickou červenou slupkou jádra. Díky neobvyklé červené barvě vypadá ovoce velmi dekorativně.

Ořešák Red Livermore tvoří jasně červená jádra s výraznou červenofialovou slupkou. Jeho jasně červený, lesklý ořech není jen dekorativní na každém ořechovém dortu, ale je také extrémně chutný: výrazná, sladká, typická ořechová vůně. Téměř kulaté ořechy dosahují průměrné hmotnosti 14,8 g a mají jednotnou velikost asi 3,5 centimetru v průměru (průměrně 37,8 x 35,0 x 31,9 mm).

Skořápka ořechu je silná, silně vroubkovaná, nažloutle hnědá a snadno se otvírá ručně. Kvalitní ořechové jádro je světle červenofialové, zcela vyplňuje skořápku (obsah jádra 47-50 %), snadno se odděluje od skořápky a vykazuje charakteristickou, netypickou červenofialovou slupku. Průměrná hmotnost jádra je 7,1 g.

Chuť jádra Livermore spojuje jemnou hořkost slupky s jemnou a delikátní chutí ořechového jádra. Tyto mimořádně chutné ořechy jsou jemné, mají jemnou, krémovou vůni, jsou velmi stravitelné a díky své charakteristické, sváteční červenofialové slupce jsou zvláště vhodné k konzumaci o svátcích, na večírcích nebo jiných speciálních příležitostech. Ořešák Red Livermore dosahuje vyšší tržní ceny než tradiční odrůdy díky své jedinečné, přirozeně vzniklé barvě.

Sklizeň

Optimální doba sklizně ořechů Livermore je začátek října.

Odolnost vůči chorobám a mrazuvzdornost

Vlašský ořech Red Livermore má dobrou odolnost vůči chorobám listů, jako je bakteriální spálení a antraknóza. Tento červeně jádrový ořech je obecně odolný a díky pozdnímu rašení není citlivý na pozdní mrazy.

Výška a růst

 Vigorózní přímý růst. V mládí je kůra spíše hnědá, v pozdějším věku se stále více zbarvuje do šeda.

Koruna stromu

 Koruna je široká; listy raší pozdě – asi o 2 dny později než Chandler kolem 5. dubna; listy jsou olivově zelené.

Kvetení

 Rašení je pozdní – téměř současně s Chandlerem; první kvetení nastává ve 3. roce. Kvetení je pozdní a probíhá ve 3 fázích – začíná kolem 21. dubna, vrchol kvetení je 26. dubna a poslední kvetení – průměrně 1. května.

Typ kvetení

 Protandrní

Samosprašnost

 Částečně samooplodný

Opylování

 Chandler, Franquette

Terminální nebo postranní

 Boční – přibližně 90 % bočních pupenů plodí

Plodnost

 Vstup do plodnosti brzy; pravidelné výnosy; velikost ořechů se může lišit v závislosti na výnosu dosaženém v daném roce.

Plod

 Téměř kulatý tvar, velký, průměrná hmotnost 14,8 g.

Skořápka a perikarp

 Žluto-hnědá, silná, tlustá, téměř kulatá (36x35 mm); ořech se snadno odděluje a dobře uzavírá skořápku.

Jádro

 Pevně připojené ke skořápce, velké, velmi dobré chuti (krémová chuť – kombinuje mírnou hořkost obalu s jemnou a delikátní chutí jádra), charakteristický výrazně červenofialovým obalem; průměrná hmotnost jádra je 7,1 g, což je 48 % hmotnosti ořechu; rozměry ořechu jsou přibližně: 28 mm dlouhé a 29 mm široké.

Sklizeň

 Začátek října

Obsah oleje

 Vysoký obsah oleje

Podíl jádra

48 %

Zimní odolnost

 Odolný

Citlivost na mrazy

 Odolnost vůči pozdním jarním mrazům

Citlivost na bakteriální hnilobu a antraknózu

 Prakticky odolný vůči antraknóze a bakteriálnímu spálení.